Hogyan válassz YATO aggregátort
Hogyan válassz YATO aggregátort úgy, hogy céljaidnak legmegfelelőbb legyen.
Hogyan válassz YATO aggregátort?
Aggregátorból óriási a kínálat, de tisztában kell legyél néhány paraméterrel, tényezővel, hogyan válassz YATO áramfejlesztőt úgy, hogy céljaidnak legmegfelelőbb legyen! Háztartási berendezés üzemeltetéséhez szükséges vagy a műhelybe áramkimaradás esetére, netán hegesztéshez? Az aggregátorok alkalmazása rendkívül sokoldalú lehet, de elsősorban olyan helyeken hasznos, ahol szükséges az energiaellátás, de nincs kiépítve villamos hálózat vagy pedig az adott berendezések üzemeltetése nem állhat le áramszünet, hálózati hiba esetén, kell a folytonos áramellátás.
Hogyan válassz YATO áramfejlesztőt? – a teljesítmény az egyik legfontosabb szempont!
Mielőtt megrendeled a kiszemelt YATO áramfejlesztődet, fontos, hogy tudd hol, mikor, milyen fogyasztók ellátásához fogod használni. Az egyes fogyasztók terheléseinek összegét vedd alapul – ha több is van – és erre számolj még minimum 10-20%-ot, ne legyen gond, ha esetleg új áramfogyasztó is képbe kerül. Plusz az is lényeges, hogy amennyiben vannak olyan berendezéseid, amik indításkor nagyobb indítóáramot igényelnek, akkor az áramfejlesztő teljesítménye minimum 2-3-szoros legyen a fogyasztó teljesítményének. Benzinmotoros fogyasztóknál háromszoros teljesítménnyel kalkulálj!
Egy kisebb háztartás átlagos energiaigényét egy körülbelül 10-15 kW teljesítményű áramfejlesztő képes fedezni. Egyébként a gyártók úgy tervezik meg az áramfejlesztőket, hogy folyamatos üzemelés esetén a maximum teljesítmény nagyjából 80%-ára méretezik, tehát sosem szabad huzamos ideig a paramétereiben szereplő legnagyobb teljesítmény leadása mellett működtetni.
Feszültség szabályozása YATO áramfejlesztők esetében
Az aggregátorok feszültségszabályozás szerint lehetnek kondenzátorosok, kompaundak, elektronikusok. A kondenzátoros aggregátorok esetén, ha változik a terhelés, magasabb feszültségingadozás jöhet létre, így elsősorban építőipari kisgépekhez ajánlott, áruk kedvező, egyszerű a felépítésük.
A kompaund vagy más néven transzformátoros áramfejlesztőket gyakrabban kell karbantartani a szénkefék miatt, ugyanakkor stabilabb feszültség biztosítására alkalmasak.
Elektronikus áramfejlesztőt akkor válassz, ha stabil feszültséget igénylő fogyasztót üzemeltetnél róla, mint egy inverteres hegesztő vagy számítógép.
YATO áramfejlesztő választása motor típusa szerint
Egy általános felhasználás mellett a benzinmotoros áramfejlesztő ajánlott, de ahol folyamatos használat alatt van, ott inkább a dízel meghajtásút kell előnyben részesíteni! A dízel ugyan drágább, de a beszerzési költsége idővel megtérül. Nagyobb a nyomaték, így például szünetmenteseknél kimondottan ajánlott motor típus.
A gyártók javaslata szerint túl kicsi terhelés mellett nem ajánlott üzemeltetni a dízelmotoros áramfejlesztőt, mert ha 30% alatti teljesítménykihasználás van tartósan, jelentős olajfogyasztás léphet fel. Ez pedig a kipufogórendszerére is káros hatással van.
Az alábbi szempontok szerint válaszd ki az aggregátor teljesítményét:
- elektromos tűzhely, elektromos főtés, hajsütővas, hagyományos izzólámpa, led: 10 % biztonsági rátartást számolj a lehetséges terhelésingadozás miatt. Például egy 2200 VA-s áramfejlesztőre 2000 W ilyen típusú (ellenállás) fogyasztót köss maximum.
- elektromos gép: a gép teljesítményét szorozd 1,3-mal és hagyd rá a 10 % biztonsági sávot is. Eszerint egy 2000 VA-s aggregátorra maximum 1400 W elektromos gépet köss rá!
- kommutátoros motoros gép*: a rákötendő teljesítményt 2,2-vel szorozd meg! Pl. 900 W-os kommutátoros motorhoz 2000 VA-s áramfejlesztő megfelelő.
* („A hagyományos (kefés) egyenáramú motorban a kefék létesítenek mechanikai kapcsolatot a forgórészen lévő villamos érintkezőkkel (ezt hívják kommutátornak), így elektromos áramkört létrehozva az egyenfeszültségű forrás és az armatúra tekercselése között.”)- forrás: Wikipédia (wikipedia.org))
- sarokcsiszoló, fúrógép, porszívó, láncfűrész, háztartási robotgép: ezeknél kb. 2-szeres teljesítménytöbblet legyen meg. Ugyanez érvényes gyorsan változó terhelést jelentő fogyasztókra, mint a számítógépek, szünetmentesek. Audiotechnika esetén is elegendő a 2-szeres többlettel számolni.
- indukciós motor: ha ilyen gépet kötnél az áramfejlesztőre, a rákötendő teljesítményt 4-gyel szorozd!
- a kompresszorok, fagyasztók, házi vízművek, légkondik esetén a rákötendő teljesítményhez képest általában 5-10-szer nagyobb teljesítménytöbbletre van szükség
- hegesztőtrafó esetén a maximum teljesítményfelvétel legyen kisebb az áramfejlesztő névleges teljesítményénél! Ha 5500VA-nál nagyobb az áramfejlesztő teljesítménye, szakaszos üzemű hegesztőt is használhatsz vele. A hegesztő áramfejlesztőket speciális tekercseléssel gyártják, ha hegesztésre kell használni javarészt, érdemes hegesztő-áramfejlesztőt választani!
Egyfázisú vagy háromfázisú YATO áramfejlesztő?
Az áramfejlesztődet mindig a fogyasztókhoz válaszd! Ha egyfázisú fogyasztókat szeretnél üzemeltetni, ott egyfázisú áramfejlesztő megfelelő lesz. Ha három fázissal rendelkezel, és nem egyenletes az elosztása a fogyasztók között, a háromfázisú áramfejlesztő túlzottan megterhelheti az adott fázis tekercselését, így a berendezés tönkre is mehet. Háromfázisú aggregátort elsősorban háromfázisú fogyasztókhoz ajánlott venni, máskor megfelelő az egyfázisú típus.
YATO áramfejlesztők – AVR
Egyes aggregátorokon AVR megjelölés látható. De mit is jelent az AVR? Az AVR azt jelenti, hogy automatikus feszültség szabályozóval rendelkezik az áramfejlesztő. A magas feszültséget automatikusan csökkenti, az alacsonyat automatikusan emeli, terhelésváltozás alkalmára is stabil, egyenletes feszültséget biztosít, védettebb a károsodástól.
Ha viszont olyan gépeid vannak, amiket gyakran kell indítani, nagy teljesítményűek vagy inverteresek, akár egy hegesztőgép, ez esetben nem javasolt AVR aggregátorral működtetni!
YATO áramfejlesztő választása utazásokhoz, kempingezéshez
Vannak, akik utazásaik alatti áramellátás céljából vásárolnak áramfejlesztőt. A kisebbek kb. 900-1500 W közöttiek, a nagyobbak 3000-5000 W közöttiek, kompakt generátorok. Könnyű szállítani, mozgatni. Léteznek négyüteműek vagy kétüteműek, előbbihez ólommentes benzin, utóbbihoz 1:50 arányú keverék szükséges. Egy átlagos áramfejlesztő nagyjából 4-5 óra folyamatos üzemre képes, súlyuk nagyjából 20 kg.
A YATO áramfejlesztőd választása előtt gondold át mire használod!
Sokféle célból lehet szükség egy megbízható áramfejlesztőre, de fontos, hogy a felhasználási célt meghatározva válaszd ki a megfelelő berendezés teljesítményét és fontos paramétereit!
Egy kiváló minőségű YATO áramfejlesztő akár a háztartásban, akár a műhelyben, de utazás során is stabil áramellátást tud biztosítani céljaidhoz, feltéve, ha figyeltél a fogyasztók típusaira, a teljesítményigényre!
Ha szívesen olvasnál hasonló tartalmakat szerszámokról, gépekről, kövesd Blogunkat! Például, ha Yato szerszámkészletet vásárolnálm akkor vásálrás előtt olvasd el a Hogyan válassz Yato szerszámkészletet című bejegyzésünket.